Tervetuloa Maistuva koulu -etäseminaariin 2.9.2020 klo 9-11.30

kutsu, seminaari

Maistuva koulu lisäsi oppilaiden kouluruuan ja kasvisten syömistä. Tervetuloa kuulemaan alustavia tutkimustuloksia ja oivalluksia ruokakasvatuksesta seminaariin keskiviikkona 2.9.2020 klo 9-11.30.

Maistuva koulu on toimintamalli alakoulun osallistavaan ruokakasvatukseen, joka yhdistää eri oppiaineet ja kouluruokailun. Selvitimme mallin toimivuutta sekä ruokakasvatuksen vaikutuksia alakouluikäisten ruokatottumuksiin ja asenteisiin. Tutkimus on laajuudeltaan ainutlaatuinen Suomessa ja jopa kansainvälisesti. Mukana oli 15 kokeilukoulua sekä 10 verrokkikoulua Salossa, Järvenpäässä, Siilinjärvellä, Kuopiossa ja Sotkamossa. Kyselyihin vastasi liki 2000 oppilasta. Tutkimuksessa on selvitetty myös luokanopettajien asenteita ja kokemuksia kouluruokailusta ja ruokakasvatuksesta.

Seminaari järjestetään etäyhteyksillä. Ilmoittaudu seminaariin tämän lomakkeen (Vieraile ulkoisella sivustolla. Linkki avautuu uuteen välilehteen.) kautta viimeistään 31.8. Lähetämme ilmoittautuneille linkin, josta seminaaria voi seurata.

Seminaarissa kuullaan

  • Parsakaalipuku, palautelaatikko ja pajapäivä – nämä ja muita innostavia ideoita alakoulun ruokakasvatukseen, Silja Varjonen, toiminnanjohtaja, Ruokakasvatusyhdistys Ruukku ry
  • Maistuvan koulun vaikutukset – alustavia tutkimustuloksia, projektitutkijat Aija Laitinen ja Amma Antikainen, Itä-Suomen yliopisto
  • Oivalluksia ruokakasvatuksesta Kuusjoen koulussa, luokanopettaja Tiina Takila ja erityisluokanopettaja Elina Kivelä
  • Maistuva koulu osana kuntien hyvinvoinnin ja terveydenedistämistyötä, Tanja Tilles-Tirkkonen, tutkijatohtori Itä-Suomen yliopisto
  • Ruokapalvelut edistämässä ruokakasvatusta, Susanna Järvinen, palvelutuotantopäällikkö, Pirkanmaan Voimia
  • Kehittämishankkeista pysyvään toimintaan – miten tästä eteenpäin? Arja Lyytikäinen, pääsihteeri, Valtion ravitsemusneuvottelukunta

Lämpimästi tervetuloa seminaariin!

Maistuvan koulun tiimi Ruokakasvatusyhdistys Ruukku ry:stä ja Itä-Suomen yliopistosta.

Lisätietoja

Silja Varjonen
toiminnanjohtaja
Ruokakasvatusyhdistys Ruukku ry
silja.varjonen@ruukku.org
puh. 040 526 8475

Maistuva koulu on sosiaali- ja terveysministeriön rahoittama hanke terveyden edistämisen määrärahoista. Toimintamallia ovat kehittäneet Ruokakasvatusyhdistys Ruukku ry ja Itä-Suomen yliopisto vuosina 2018-2020. www.maistuvakoulu.fi
 #maistuvakoulu


Jaa: