Ruokakasvatuksen materiaaleja monikulttuurisiin luokkiin

kouluruoka, monikulttuurisuus, ruokailo, ruokakasvatus

1-2-luokkien opettaja hoi! Onko luokallasi ulkomaalaistaustaisia oppilaita? Kaipaatko ideoita ruokakasvatukseen? 

Ruukku suunnittelee ja testaa yhdessä Sydänliiton kanssa ruokakasvatuksen materiaaleja ja menetelmiä, joita voidaan hyödyntää moninaisen kieli- ja kulttuuritaustan luokassa. Syksyn tehtävissä mm. edistämme lasten aamupalan syöntiä ja välipaloja, tutustutamme oppilaita ja huoltajia kouluruokaan sekä innostamme ruokarohkeuteen. 

Tehtävät  ja materiaalit on suunniteltu erityisesti esikouluun ja 1.-2.-luokkien käyttöön. Toiminta soveltuu hyvin laaja-alaisiin osaamisalueisiin L2 Kulttuurinen osaaminen, vuorovaikutus ja ilmaisu sekä L3 Itsestä huolehtiminen ja arjen taidot.  

Olipa luokassasi muutama tai useampikin ulkomaalaistaustainen, tartu tilaisuuteen päästä ensimmäisten joukossa testaamaan tätä uutta materiaalia! Otamme testijoukkoon mukaan viisi ensimmäisenä ilmoittautunutta opettajaa/luokkaa. Palautteen perusteella jalostamme parhaat ideat Maistuvan koulun ideapankkiin.  

Kiinnostuitko? Ota yhteyttä Henriikkaan ja kysele lisää! 

henriikka.jussila@ruukku.org, p. 050-360 9444 


Jaa: