Uusi lukuvuosi, uudet maistuvat kujeet

hanke, kouluruokailu, kunta, mentorointi, ruokakasvatus

Miltä kouluruokailu vaikuttaa kesäloman jälkeen? Onko ruokailussa levotonta? Entä syövätkö lapset kehnosti? Haluatko tuoreita ideoita ruoka-aiheiden käsittelyyn?

Ota käyttöön Maistuvan koulun työkalut ja tee näin:

kokoa porukka, arvioikaa yhdessä nykytila, valitkaa sopivat teemat ja ideakortit, päivittäkää tietonne verkkokoulutuksella, toista säännöllisin väliajoin. Tuloksena koulu, jossa opitaan ja innostutaan ruuasta

Maistuva koulu leviää uusiin kuntiin

Tänä lukuvuona 14 kuntaa on ilmoittanut ottavansa ruokakasvatuksen haltuun. Samalla kymmenet uudet koulut ryhtyvät Maistuviksi kouluiksi.

Ruokakasvatuksen kehittämisestä ovat innostuneet Rovaniemi, Juupajoki, Viitasaari-Pihtipudas, Lapinlahti, Kannonkoski, Karstula, Tampere, Sastamala, Parkano, Kihniö, Kitee, Iitti, Hartola ja Hollola. Tervetuloa mukaan!

Näille kunnille sekä niiden päiväkodeille ja kouluille tarjotaan tukea ja yksilöllistä mentorointia ruokakasvatuksen kehittämiseen. Maistuva koulu -mallin lisäksi jalkautetaan Neuvokas perhe ruokakasvatus (Vieraile ulkoisella sivustolla. Linkki avautuu uuteen välilehteen.) -verkkopalvelua sekä tarjotaan täydennyskoulutusta ruokakasvatukseen.

Mikäli kuntasi olisi kiinnostunut osallistumaan hankkeeseen lukuvuonna 2022-2023, ota yhteyttä hankekoordinaattoriin.

Kokonaisvaltaista ruokakasvatusta varhaiskasvatukseen ja perusopetukseen -hanketta toteuttavat vuosina 2021–23 yhteistyössä Itä-Suomen yliopisto, Ruokakasvatusyhdistys Ruukku ry ja Suomen Sydänliitto ry. Hanke on yksi maa- ja metsätalousministeriön rahoittamista Ruokaketju-hankkeista.


Jaa: