Hyppää sisältöön

Kouluruuan hinta

0  Printtaa

Kuinka paljon ruoka maksaa yhdelle oppilaalle vuoden aikana? Oppilaat laskevat kouluruuan ja raaka-aineiden kustannuksia. Tavoitteena on lisätä kouluruuan arvostusta.

Tehtävän toteutus

Koululounas maksaa keskimäärin 2,80 €/annos (OPH 2019). Voitte katsoa oman kuntanne tiedot täältä. Vaihtoehtoisesti voitte yksinkertaistaa ja käyttää hinta-arviota 5 €/ateria.

  • Mitä yhden aterian hinnalla saisi kaupasta kouluaterian sijasta? Verratkaa siihen, mitä kaikkea koululounaalla on tarjolla.
  • Laskekaa näiden tietojen perusteella, kuinka paljon koko luokan kouluruoka maksaa? Entä koko koulun?
  • Jos koululounas olisi oppilaille maksullinen, mikä olisi rahameno viikossa, kuukaudessa, vuodessa, omassa perheessä (jos sisaruksia)?
  • Pohtikaa yhdessä, mitä ruokaa samalla hinnalla saisi kaupasta?  
  • Laskekaa jonkin yksinkertaisen raaka-aineen, esimerkiksi perunan, tarve: Kuinka paljon sitä pitää hankkia koko koululle?

Tehtävän lähde: Makukoulutehtäviä kouluruokailuun, Ruokakasvatusyhdistys Ruukku ry.

3-6 lk, Kouluruokailu, Matematiikka, Oppitunti, Pikapurtava, Ruuan reitit

Voisit tykätä myös näistä